• Miljardieru kosmosa sacensības "Kosmoss pieder mums visiem."
Publikācija:

Miljardieru kosmosa sacensības "Kosmoss pieder mums visiem."

16 jūlijs 2021

Kosmosa izpēte sākās pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem, ar maziem soļiem satelītu montāžā. Pēc piecdesmit gadiem šodien pasaule novēro milzīgu kosmosa tehnoloģiju, misiju skaita pieaugumu. Kosmosa izpētes nākotne ir kļuvusi tuvāka cilvēcei kā nekad agrāk.

Cilvēce ļoti vēlas atklāt Saules sistēmas noslēpumus un izpētīt planētas Zemes kaimiņu planētas, piemēram, Mēnesi, Marsu, Venēru un Jupiteru. 

Mūsdienās kosmosa izpēti nosaka ne tikai tehnoloģiskais progress, bet arī pats izpētes process būtiski ir mainījies. Cilvēcei bija nepieciešami tikai 50 gadi, lai saprastu, ka pārejai no valstu konkurences uz sadarbību būs lielāks efekts, tāpēc tagad kosmosa industrijas komerciālais laikmets iegūst arvien plašāku un srtaujāku attīstību. Kosmosa industrijā iesaistie privātie investori paceļ kosmosa nozari jaunā attīstības līmenī. 21. gadsimts sniedza nozīmīgus spēlētājus, piemēram, Īlonu Masku, Džefu Bezosu, Ričardu Brensonu un citus, taču šie trīs kļuva par līderiem gadsimta komerciālajās kosmosa sacensībās.

Džefs Bezoss, bagātākais cilvēks pasaulē, nekoncentrējas tikai uz kosmosa izpētes komerciālo pusi. Zemes tuvumā esošo kosmosa koloniju attīstība ir Bezosa civilizācijas evolūcijas redzējuma centrā. 5. jūlijā Džefs Bezoss atkāpās no Amazon izpilddirektora amata, lai koncentrētos uz Blue Origin turpmāku attīstību un sagatavotos pirmajam lidojumam kosmosā jau 2021. gada 20. jūlijā.

Vēl viens ietekmīgs kosmosa nozares biznesmenis ir Īlons Masks, kurš izveidoja SpaceX, kas kļuva par pirmo privāto uzņēmumu, kas cilvēkus spēja nogādāt Starptautiskajā kosmosa stacijā. Gaidāmie vērienīgie projekti ietver kravas un apkalpes misijas uz Marsu attiecīgi 2024. un 2026. gadā. Līdz 2050. gadam Masks plāno izveidot pašpietiekamu pilsētu, kurā varētu dzīvot miljons cilvēku.

Kamēr Bezoss un Masks strādā pie misijām par cilvēces nākotni, tikmēr pasaules slavenā uzņēmēja Ričarda Brensona mērķis ir būt pirmajam kosmosa tūrisma nozarē. 2021. gada 11. jūlijā Virgin Galactic plāno palaist kosmosā Ričardu Brensonu, kura mērķis ir apsteigt Džefu Bezosu. Brensona mērķis ir nodrošināt ikvienam iespēju piedzīvot nulles gravitāciju un novērot Zemi no kosmosa, sākot komerciālos kosmosa lidojumus 2022. gadā.

Aktīva privāto investoru iesaistīšanās kosmosa izpētē paplašina kosmosa ekosistēmu un veicina turpmāko kosmosa nozares attīstību. Bet kas mūs gaida tur - zvaigznēs? Un kā kosmosa industrijas attīstība ietekmēs lielās korporācijas uz Zemes?

Lai gūtu panākumus nākamajos piecdesmit gados, daudziem uzņēmumiem būs jāapvieno kosmosa romantisms ar novatoriskiem komercializācijas inovācijām. Populārākās kosmosa nozares uz kurām būtu jākoncentrējas uzņēmumiem, lai spētu iegūt konkurences priekšrocības, ir:

  1. Kosmosa apguve
  2. Kosmosa infrastruktūra
  3. Lauksaimniecība kosmosā
  4. Loģistika kosmosā un orbītas transports
  5. Ceļošana kosmosā

Paredzams, ka līdz 2040. gadam kosmosa ekonomikas ieņēmumi sasniegs aptuveni 1 triljonu ASV dolāru, ko ietekmē gan esošās, gan nākotnes tehnoloģijas, piemēram, 3D printeri, augstas veiktspējas kosmosa lidojumu skaitļošana, RASSOR robots, kavēšanās / traucējumus tolerējošs tīkls, pārnēsājama magnētiska šoseja, mikropeldētāji, augsnes veidošana kosmosa biotopiem un Light Bender.

Pēc trīsdesmit gadiem cilvēce sasniegs jaunus apvāršņus, lai pārvarētu izaicinājumus Saules sistēmā un ārpus tās. Pastāvīgās bāzes uz Mēness un Marsa, apmetnes uz lielajiem asteroīdiem, kosmosa-saules enerģijas, siltumnīcas un cilvēku bāzes uz Mēness un Marsa, tālsatiksmes lidojumi, kosmosa stacijas kā vārti ceļojumiem kosmosā, kā arī suborbitālie un orbitālie lidojumi - viss no idejām par aizraujošu nākotni, var pārvērsties par reālistisku cilvēces tagadni.

Sīkāk lasiet BDO institūta pētījumu angļu valodā “The Billionaires Space Race” šeit