Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums atsaucīgāku un personalizētu pakalpojumu. Izmantojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanai. Lūdzu, izlasiet mūsu PRIVĀTUMA POLITIKU, lai iegūtu plašāku informāciju par mūsu izmantotajām sīkdatnēm un to dzēšanu vai bloķēšanu.
  • Kas jāzina fiziskām personām par preču importu un eksportu no Apvienotās Karalistes
Publikācija:

Kas jāzina fiziskām personām par preču importu un eksportu no Apvienotās Karalistes

26 marts 2021

Pēc 2016. gada jūnijā Apvienotajā Karalistē (turpmāk - AK) notikušā referenduma tika paziņots, ka Lielbritānija pamet Eiropas Savienību (turpmāk - ES). Pēc vairāk nekā 4 gadu perioda, 2020. gada 31. decembrī, pēdējais Brexit periods oficiāli beidzās, un no ES viedokļa Lielbritānija tiek uzskatīta pilnībā par trešo valsti. Līdz ar to AK vairs netiek uzskatīta par daļu no vienotā iekšējā tirgus un muitas savienības.

Kopš 2021. gada 1. janvāra Lielbritānijā vairs nav spēkā ES ierastais preču brīvas aprites režīms. Ņemot vērā plašās izmaiņas, BDO Latvia laika gaitā izveidos publikāciju sēriju, kurā aplūkosim būtiskākās izmaiņas, kas saistītas ar Brexit.

Sērijas pirmajā publikācijā tiks analizēti jautājumi, kas saistīti ar preču importu un eksportu starp ES un Lielbritāniju fizisku personu līmenī.

Preču eksports: fiziskām personām piegādātās preces no Lielbritānijas uz ES

Pirmās būtiskās izmaiņas no 2021. gada ir muitas nodevas ieviešana darījumiem, kas ietver preču tirdzniecību starp Lielbritāniju un ES. Tomēr atbrīvojums mazvērtīgu preču importam no trešām valstīm joprojām ir spēkā. 

  • Zemas vērtības preces ir preces, kuru vērtība ir līdz 22 EUR.

  • Muitas nodokļi tiks piemēroti precēm, kuru vērtība pārsniedz 150 EUR.

Tomēr šī situācija nebūs ilgstoša, jo no 2021. gada 1. jūlija Latvijā, tāpat kā citās ES dalībvalstīs, tiks atcelts atbrīvojums no pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk - PVN) piemērošanas precēm komercsūtījumos. Stājoties spēkā šim regulējumam, PVN maksājumi būs jāveic no pirmā importētā eiro. 

Noteikumi par muitas nodevām paliks nemainīgi.

Preču eksports: fiziskām personām piegādātās preces no ES uz Lielbritāniju

Piegādājot preces no ES, jāizvērtē divi iespējamie darījumu veidi:

1. Kad preces tiek eksportētas uz Lielbritāniju, izmantojot interneta platformas (piemēram, Amazon, eBay utt.)

Ja preces tiek eksportētas no Latvijas uz Lielbritāniju, tad dotajā brīdī vecais regulējums, kas bija attiecināms uz tālpārdošanas darījumu reģistrācijas sliekšņiem ES, vairs netiek piemērots. Iepriekš tika noteikts, ka, ja pārskata gadā pārdoto preču summa nepārsniedz 70 000 GBP, tika piemērots Latvijas PVN un PVN vajadzībām nebija jāreģistrējas Lielbritānijā.

Sākot ar 1. janvāri:

  • PVN tiek piemērots pilnai preču vērtībai;

  • kad preces tiek pārdotas no ES uz Lielbritāniju un preču vērtība ir mazāka par <135 GBP, tad būs jāmaksā Apvienotās Karalistes PVN;

  • attiecīgi preču pārdevējam nodokļu vajadzībām būs jāreģistrējas Lielbritānijā. Muitas nodokļi tiek piemēroti precēm, kuru vērtība pārsniedz > 135 GBP.

2. Tiešās preču pārdošanas gadījumā,ja pārdevējs izmanto pats savu platformu vai citu avotu, no kura preces tiek pārdotas, precēm, kuru vērtība pārsniedz <135 GBP:

  • pārdevējam būs jāmaksā PVN;

  • lai veiktu šos maksājumus, pārdevējam PVN vajadzībām jāreģistrējas Lielbritānijā.

Būs nepieciešams arī iesniegt muitas deklarācijas, importējot vai eksportējot preces uz Lielbritāniju vai no tās, vai pārvietojot preces caur AK.

Kopumā situācija un jaunie noteikumi, kas attiecas uz preču importu vai eksportu, nozīmē, ka AK nodokļu maksātājiem būs jāšķiras no apjomīgākas naudas summas iegādājoties preces, salīdzinot ar laiku, kad AK bija ES dalībvalsts. Šīs izmaiņas varētu izraisīt sašutumu un atturēt AK nodokļu maksātājus iegādāties ES preces. Jaunais regulējums, kad AK tiek uzskatīta par trešo valsti un ES tiesību akti vairs netiek piemēroti, noteikti iezīmēs izmaiņas mūsu ierastajos iepirkšanās paradumos.