Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums atsaucīgāku un personalizētu pakalpojumu. Izmantojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanai. Lūdzu, izlasiet mūsu PRIVĀTUMA POLITIKU, lai iegūtu plašāku informāciju par mūsu izmantotajām sīkdatnēm un to dzēšanu vai bloķēšanu.
Publikācija:

DB | Radīt ilgtspējīgas darba vietas

06 februāris 2018

Gvido Zemrībo , Zverināts advokāts, padomnieks |

Laikrakstā "Dienas bizness" ir publicēts raksts "Radīt ilgtspējīgas darba vietas", kas tapis pēc laikraksta redkolēģijas pirmās šī gada sapulces, apkopojot biedru komentārus, tai skaitā BDO Law advokāta Gvido Zemrībo teikto par absurdu tiesu sistēmā.

DB redkolēģija sapulcējās uz šā gada pirmo sanāksmi. Tika apspriestas gan dažādu nozaru prognozes šim un tuvākajiem gadiem, gan daudzās nozarēs sasāpējušais darbaspēka jautājums. Domas dalījās, kā darbaspēka problēmu vislabāk risināt, un redkolēģijas biedri minēja gan kontrolētu darbaspēka ievešanu, gan robo-tizāciju, īpaši tomēr izceļot tādu apstākļu radīšanu, kas ļautu cilvēkiem palikt un strādāt Latvijā, jo īpaši tiem, kas ir ieguvuši labu izglītību.

Redkolēģijas biedri bija samērā skeptiski attiecībā uz to, ka darba tirgu ir iespējams «stutēt» ar mākslīgiem pasākumiem, piemēram, ar īpašu, labāk atalgotu darbavietu radīšanu reemigrantiem. Tāpat tika apspriestas starptautiskās aktualitātes - no Davosas forumā izceltajai ekoloģijai, kiberdrošībai un protekcionismam līdz jaunieviešamajai personas datu aizsardzības regulai. Karstas diskusijas izsauca temats par dalīšanās ekonomiku un tās nākotnes potenciālu. Izskanot arī kritikai, vairums tomēr tiecās uzskatīt, ka šis jaunās ekonomikas veids, mainoties spēles noteikumiem, iekaros paliekošu vietu un turpinās nostiprināties, mainot līdzšinējās paradigmas.

Banku sektorā šogad ir daudz jauninājumu, stājušies spēkā vairāki jauni regulējumi. Kopumā bankām šis būs stabilitātes, nevis straujas izaugsmes gads - jau 2017. gads parādīja, ka banku sektora pelnītspēja samazinās. Šogad šī tendence, visticamāk, saglabāsies. Labā ziņa bankām ir tā, ka ekonomika jūtas komfortabli, sliktā -ka pieaug regulatorais slogs. Piemēram, personas datu aizsardzības regulas ieviešana ir ļoti smags projekts jebkurai bankai. Regulācija atņem ļoti daudz resursu, un nereti to ieguldījums nav samērojams ar sabiedrisko labumu, kas no šī regulējuma ieviešanas rodas. 

Gvido Zemrībo, BDO Law vecākais jurists, padomnieks: 

"Nesenas aptaujas dati liecina, ka tiesām uzticas tikai 39% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir ļoti slikts simptoms. Vairāk uzticas prokuratūrai un policijai, nekā tiesai. Tam ir savi cēloņi - gan maksātnespējas lietu skandāli, gan arī tas, ka civilprocesa un administratīvā procesa ietvaros daudz kas tagad ir pielāgots tieši tiesnešu ērtībai. Piemēram, nevajag vairs pasludināt spriedumu, to nolasot, bet spriedumu var saņemt kancelejā. Tāpat samazinās arī atklāto tiesas sēžu skaits. Atsevišķai lietu kategorijai tiek pieļauts, ka tās izskata rakstveida procesā, nerīkojot tiesas sēdes. Tas ir absolūts absurds, jo tiesas kvintesence ir tiesas sēdes, kurās var uzklausīt abas puses. Loģiski, ka tauta ir neapmierināta un ar neuzticību raugās uz tiesām, jo tiesa jau pat neuzklausa un vīzdegunīgi ar cilvēkiem negrib runāt. Tā ir ļoti nopietna problēma."

Viss raksts šeit: pdf