Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums atsaucīgāku un personalizētu pakalpojumu. Izmantojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanai. Lūdzu, izlasiet mūsu PRIVĀTUMA POLITIKU, lai iegūtu plašāku informāciju par mūsu izmantotajām sīkdatnēm un to dzēšanu vai bloķēšanu.
Publikācija:

Kas jāzina labam drona pilotam?

05 septembris 2019

Brāļi Raiti tālajā 1903.gadā varēja vien sapņot par lidaparāta konstruēšanu, kas spētu noturēties gaisā ilgāk par dažām sekundēm, taču nespēja iedomāties, ka reiz motorizēti lidaparāti pacelsies gaisā bez pilota kabīnē. Šodien sapņi un iedomas kļuvušas par īstenību – simtiem organizāciju, uzņēmumu un iestāžu izmanto bezpilota lidaparātus jeb dronus lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, cilvēku glābšanā, kravu pārvadāšanā, militārajā aizsardzībā. Tomēr ar šo uzskaitījumu dronu pielietojums nebeidzas – arvien vairāk cilvēku iegādājas dronus izklaidei un aizraujošākai brīvā laika pavadīšanai.

Pieaugot bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas intensitātei, radusies nepieciešamība radīt vienotu, skaidru un detalizētu tiesisko regulējumu. Lai jūs neapjuktu Ministru kabineta noteikumu Nr.368[1] (turpmāk – noteikumi) prasībās, zvērinātu advokātu birojs “BDO Law” ir apkopojis svarīgākos punktus, ko ikvienam drona vadītājam un īpašniekam jāņem vērā, nākamreiz iedarbinot lidaparāta dzinēju.

 

PIRMS LIDO - IELĀGO

 

Kas neriskē, tas …?

Jāizvērtē, vai tiks veikts parasts vai paaugstināta riska lidojums. Noteikumu izpratnē paaugstināta riska lidojums ir tāds, kura veikšanā notiek atkāpšanās no noteikumu prasībām. Ja vēlies veikt paaugstināta riska lidojumu, jāsaņem Civilās aviācijas aģentūras atļauja.

Izvērtē apkārtni

Paaugstināta riska lidojumus jāvērtē lidojuma riski citiem gaisa telpas lietotājiem, iespējamais kaitējums uz zemes, lidojuma veikšana tiešā redzamībā vai ārpus tās. Jāizvertē arī lidojuma norises vieta – apdzīvota/neapdzīvota vieta, cilvēku pulcēšanās vieta, ūdens virsma, lidlauku un skrejceļu tuvumā.

Nosver dronu

Paredzot drona lidojuma bīstamību, īpašniekiem būs jāapdrošinās pret zaudējumiem, ko bezpilota lidaparāts varētu nodarīt trešajām personām, ja:

  • Drons sver no 250 g līdz 1500 g un tiek veikti paaugstināta riska lidojumi – jāapdrošina;
  • Drons sver no 1501 g līdz 5000 g – jāapdrošina;
  • Drons sver virs 5000 g – jāapdrošina.

Sportā valda citi noteikumi

Lidmodeļu sporta organizācijām un biedrībām, kas rīko dažādas sporta sacensības vai bezpilota lidaparātu konstruēšanas sacensības noteikumu prasības nepiemēro. Tomēr jāielāgo, ka lidmodeļu kopējā pacelšanās masa nedrīkst pārsniegt 20 kg un organizācijām jācenšas nodrošināt maksimālu drošības līmeni.

Pūķus noteikumi neiegrožo

  • Noteikumu prasības neattiecas uz gaisa pūķu, kas sver līdz 2.2 kg, lidināšanu.
  • Lai arī drona lidojumā brīvības sajūta ir vienreizēja, tomēr tuvāk par 50 metriem no vietas, kur darbojas valsts iestādes, notiek avārijas seku likvidēšana vai citi reaģēšanas darbi, lidot nedrīkst.

Marķē savu dronu

Pēkšņa vēja brāzma, un drons ir ārpus redzamības, tāpēc, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, bezpilota lidaparāti ir jāmarķē ar tā īpašnieka vai valdītāja (juridiskām personām – nosaukums) vārdu un uzvārdu, deklarēto dzīvesvietas adresi un tālruņa numuru. Šai informācijai jābūt skaidrai un viegli nolasāmai – QR kodi un hipersaites nederēs.

Naktī droni guļ

Drona lidojumus vari uzsākt 30 minūtes pirms saullēkta, savukārt tie jābeidz 30 minūtes pēc saules norietēšanas.

Ceļu dod drons

Pastāvot sadursmes riskam, drona vadītājam jādod ceļš komerclidojumu transportam un citiem gaisa kuģiem. Ja gaisā atrodas cits drons un draud to sadursme, sava drona trajektorija jāvirza pa labi.

Augstāk par 120 metriem dronam lidot nedrīkst ļaut!

Acu kontakts ar dronu

Dronu atļauts lidināt distancē līdz 500 metriem, turklāt to nedrīkst izlaist ārpus redzamības zonas. Un jāizvairās no šķēršļiem! Ja dronu vadi, izmantojot attēlus no bezpilota lidaparātam pievienotas kameras, un tā svars ir līdz 1.5 kg, vari to izlaist no redzamības zonas.

Drons nav ķerra

Drons nav ķerra, tāpēc vest cilvēkus, mantas, veikt apsmidzināšanu vai citus ar kravas pārvadāšanu saistītus pasākumus nav atļauts.

1 - 1

Viens cilvēks un viens drons – vienlaikus vadīt vairāk dronus ir aizliegts. Lai citi laikus pamanītu tālvadības pilotu un lidojumu novērotājus, jālieto atstarojošā veste.

Sasniedzot 16 gadu vecumu, ikviens var vadīt dronu, tomēr tas nedrīkst būt paaugstinātas bīstamības lidojums. Bērniem līdz 16 gadu vecumam ir iespēja lidināt dronus, kas nesver vairāk par 500 gramiem un nelido augstāk par 50 metriem, pieaugušo uzraudzībā.

Brīdinājuma zīmes

Brīdinājuma zīmes tagad arī droniem! Vietās, kur ar bezpilota lidaparātiem aizliegts lidot tuvāk par 50 metriem, turpmāk tiks izvietota brīdinājuma zīme.

Virkne prasību, kas jāņem vērā ikvienam bezpilota lidaparāta pilotam, palīdzēs izvairīties no negadījumiem un bīstamām situācijām. Vienlaikus detalizētie noteikumi nodrošina, ka tiek ieviests Eiropas Savienības līmeņa regulējums.

Sekojiet mūsu jaunumiem, lai pirmie uzzinātu par prasībām, kas jau 2020.gadā skars dronu pilotus visā Eiropā.

 

[1] Ministru kabineta 2019. gada 13. augusta noteikumi Nr. 368 "Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un cita veida lidaparātu lidojumi".