Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums atsaucīgāku un personalizētu pakalpojumu. Izmantojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanai. Lūdzu, izlasiet mūsu PRIVĀTUMA POLITIKU, lai iegūtu plašāku informāciju par mūsu izmantotajām sīkdatnēm un to dzēšanu vai bloķēšanu.
Publikācija:

Kas jāzina uzņēmumiem, sadarbojoties ar influenceriem?

18 augusts 2020

Linda Lielbriede |

Mainoties patērētāju paradumiem un dzīves ritmam, uzņēmumiem nākas rast arvien jaunus veidus preču un pakalpojumu reklamēšanai. Pēdējo gadu laikā arvien populārāks kļuvis tā dēvētais “influenceru mārketings” jeb influenceru (arī – ietekmeļu, viedokļu līderu, satura veidotāju, iedvesmotāju, ietekmētāju) radīts saturs dažādās sociālo mediju platformās, kuru mērķis ir konkrētai auditorijai vai patērētāju lokam radīt interesi par kādu produktu.

Influenceru mārketinga vide raisa virkni jautājumu uzņēmumu vadībai: nepastāv vienots regulējums, tāpēc pareizi jāinterpretē esošās prasības; kā veidot izdevīgu sadarbību; kādus līgumus slēgt; no kādiem zemūdens akmeņiem laikus jāizvairās, reklamējot preces vai pakalpojumus sociālo mediju platformās.

Latvijas un ārvalstu prakse

2019. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), ievērojot strauji augošo preču un pakalpojumu reklamēšanas tendenci sociālo mediju platformās, publicēja informatīvus ieteikumus par patērētāju aizsardzības tiesību ievērošanu, uzņēmumiem veidojot sadarbību ar satura veidotājiem.[1]

Visbiežāk sadarbība starp uzņēmumu un sociālo mediju satura veidotāju noris divās formās: slēdzot reklāmas līgumu vai veidojot bartera darījumu.

Tieši vai netieši reklamējot uzņēmuma ražotās preces vai sniegtos pakalpojumus, PTAC aicina influencerus izmantot atbilstošas norādes jeb mirkļbirkas par reklāmas saturu, sponsorētu ierakstu vai sadarbības ietvaros izstrādātu publikāciju. Lai gan šķietami atšķirīgai no citiem mārketinga rīkiem, arī influenceru un uzņēmumu veidotai reklāmai jāatbilst virknei normatīvo aktu, piemēram, par agresīvu vai maldinošu reklāmu, par dažādiem vecuma vai satura ierobežojumiem u.tml.

Globālā mērogā satura veidotāju darbību regulē visai atšķirīgi, un kamēr Latvijā patērētāju, influenceru un uzņēmumu strīdi vēl netiek risināti tiesas zālē, citviet Eiropā pamazām veidojas tiesu prakse dažādos influenceru darbības aspektos, kas uzņēmumam būtu jāņem vērā, apsverot sadarbības iespējas ar influenceriem.

Frankfurtes pie Mainas Augstākā apgabaltiesa, skatot lietu par komerciāla satura konstatēšanu influenceres sociālo mediju ierakstā[2], secinājusi, ka par komerciālu saturu ir jāuzskata influencera ieraksts ar atsaucēm (“tags”) uz preces ražotāja/pakalpojuma sniedzēja profilu. Izskatāmajā lietā kāda satura veidotāja ierakstā izteica pateicību viesnīcas pakalpojumu sniedzējam par izmitināšanu, un tiesa secināja, ka šāda darbība ir saistīta ar influencera un viesnīcas saimnieciskās darbības interesēm.

Minhenes rajona tiesa lietā par kādas influenceres ierakstiem, kuriem nebija pievienotas atsauces par reklāmu un sponsorētu saturu, atzina, ka jebkuras komercprakses komerciālais nolūks skaidri jāatklāj tikai gadījumos, kad patērētājam tas nav acīmredzams[3].

Vērtējot reklāmas satura esību, Frankfurtes Augstākā apgabaltiesa secinājusi[4], ka influencera ierakstā esoša atsauce uz pakalpojumu sniedzēja profilu norāda uz šāda ieraksta komerciālo raksturu, tamdēļ patērētājam šāds ieraksts būtu jāspēj identificēt kā reklāma.

Vācijas nesenā tiesu prakse liecina, ka katrs influenceru mārketinga gadījums jāvērtē atsevišķi, tomēr kopēja tendence ir teju vienmēr ierakstu sociālajos tīklos atzīt par komercpraksi, kas saistīta vai nu ar paša influencera, vai preču ražotāja/pakalpojumu sniedzēja saimnieciskās darbības interesēm[5].

Influenceru mārketings – kas jāņem vērā uzņēmumam?

Šāda tiesu prakses attīstības tendence uzņēmumiem nozīmē nepieciešamību rūpīgi izvērtēt potenciālo sadarbību un ņemt vērā virkni būtisku aspektu.

1. Veidojot produkta vai pakalpojuma reklāmu, jāņem vērā, ka par tās saturu un iespējamiem konkurences, maldinošas reklāmas prasību u.tml. pārkāpumiem atbildīgs ir reklāmas devējs[6], reklāmas izgatavotājs[7] vai reklāmas izplatītājs[8], kas influenceru mārketinga gadījumā var būt[9] gan pats uzņēmums, gan satura veidotājs jeb influenceris.

2. Uzņēmumam jāapzinās, ka, veidojot sadarbību, influenceris ne tikai reklamēs produktu vai pakalpojumu, bet arī veicinās uzņēmuma publisku atpazīstamību vai neveiksmes gadījumā graus uzņēmuma tēlu patērētāju acīs. Šādu situāciju nepieļaušanai pastāv dažādi risinājumi: rūpīga influencera publiskās darbības, auditorijas, sociālo mediju profila un citu apstākļu izvērtēšana un analizēšana; sadarbības līguma izpildes kontrole un sankciju noteikšana pārkāpumu gadījumu. 

3. Virtuālā mārketinga laikmetā vecums nav šķērslis veiksmīgai darbībai, proti, arī nepilngadīgas personas itin bieži pulcē ievērojamu sekotāju skaitu, tomēr, veidojot sadarbību ar influenceriem-bērniem, pastāv vairākas būtiskas atšķirības gan slēdzot darījumus, gan atbildības sadalījumā.  

4. Izmantojot sociālo tīklu platformu, lietotāji vienā mirklī var uzzināt par piedāvāto produktu vai pakalpojumu, atrodoties jebkurā pasaules malā; šādos gadījumos rūpīgi jāvērtē sadarbības un reklāmas līgumu starptautiskais elements, jo dažādās valstīs pastāv atšķirīgs reklāmas un patērētāju interešu aizsardzības regulējums.

5. Lai aizsargātu uzņēmuma intereses, tiem rūpīgi jāsagatavo sadarbības pamats jeb līgums ar influenceri, cenšoties paredzēt iespējamos riskus. Influenceru mārketings un sadarbības līgumi šajā jomā vienlaikus aptver plašu tiesību nozaru loku: patērētāju aizsardzības tiesības, datu aizsardzības tiesības, intelektuālā īpašuma tiesības, darba tiesības.

Pastāvot tik ievērojamai daudzveidībai uzņēmumu un influenceru sadarbības modeļos, nepieciešams eksperta padoms, ļaujot sagatavot ne vien kvalitatīvu vienošanos ar sociālo tīklu satura veidotājiem, bet arī aizsargāt uzņēmuma intereses domstarpību gadījumos.

 

[6] Reklāmas devējs ir persona, kura nolūkā gūt komerciālu vai citādu labumu pati izgatavo un izplata reklāmu vai kuras uzdevumā un interesēs cita persona izgatavo vai izplata reklāmu.

[7] Reklāmas izgatavotājs ir persona, kas pēc reklāmas devēja pasūtījuma izgatavo, pārveido vai adaptē reklāmu.

[8] Reklāmas izplatītājs ir persona, kura pati izplata reklāmu vai dod iespēju reklāmu izplatīt reklāmas devējam.